QUESTION
CSAT
Hard
Reasoning
Prelims 2024
The total cost of 4 oranges, 6 mangoes and 8 apples is equal to twice the total cost of 1 orange, 2 mangoes and 5 apples. Consider the following statements:
- The total cost of 3 oranges, 5 mangoes and 9 apples is equal to the total cost of 4 oranges, 6 mangoes and 8 apples.
- The total cost of one orange and one mango is equal to the cost of one apple.
Which of the statements given above is/are correct?
Select an option to attempt
Trusted by 2L aspirants
Practice UPSC Prelims PYQs Smarter

- Track accuracy & weak areas
- See past trends & repeated themes
Crack UPSC with your
Personal AI Mentor
An AI-powered ecosystem to learn, practice, and evaluate with discipline
