QUESTION
CSAT
Medium
Maths
Prelims 2020
As a result of 25% hike in the price of rice per kg, a person is able to purchase 6 kg less rice for Rs. 1,200. What was the original price of rice per kg?
Select an option to attempt
Trusted by 2L aspirants
Practice UPSC Prelims PYQs Smarter

- Track accuracy & weak areas
- See past trends & repeated themes
Crack UPSC with your
Personal AI Mentor
An AI-powered ecosystem to learn, practice, and evaluate with discipline
